Różne sposoby na dolegliwości bólowe

 

Sygnałem, który organizm wysyła nam wtedy, kiedy dzieje się z nim coś złego, jest ból. Kiedy jednak utrzymuje się on zbyt długo, pojawia się zły nastrój, niechęć do funkcjonowania, depresja. Zmniejsza również odporność, co prowadzi do częstych infekcji. Warto więc dowiedzieć się jakie są sposoby walki z bólem.

Aktywność fizyczna

Mimo tego, że w czasie odczuwania bólu większość z nas nie myśli nawet o tym, aby się ruszyć, okazuje się, że w niektórych przypadkach aktywność fizyczna jest doskonałym środkiem łagodzącym dolegliwości bólowe. Sprawdza się na przykład w czasie krwawień miesięcznych. Aktywność fizyczna sprawia, że poprawie ulega krążenie krwi, a to z kolei pomaga dotlenić całe ciało. Nie można zapominać również o tym, że kiedy ćwiczymy, do naszego ciała uwalniane są ogromne ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Nie tylko poprawiają one nastrój, ale również skutecznie tłumią dolegliwości bólowe. Nie można zapominać, że po różnego rodzaju urazach z bólem pomaga walczyć rehabilitacja, a więc aktywność fizyczna określonego rodzaju, która odbywa się pod okiem specjalisty.

Plastry rozgrzewające

big_APAP_THERMAL_PLASTER_ROZGRZEWAJACY

Idealnie sprawdzają się w przypadku bólu kręgosłupa. Zawierają szereg substancji, które przyczyniają się do zwiększenia ukrwienia nie tylko samej skóry, ale również tkanek. Dzięki temu mięśnie dostają rozluźnione, a zwiększony napływ krwi sprawia, że defekty tkankowe ulegają regeneracji.

Decydując się na używanie plastrów, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Dzięki temu plaster nie wywoła dyskomfortu spowodowanego zbyt silnym rozgrzaniem ciała.

Techniki relaksacyjne

Pomagają zwłaszcza w przypadku długotrwałego bólu, który istotnie zwiększa poziom stresu, co z kolei przyczynia się do intensyfikacji doznań bólowych. Techniki relaksacyjne zawsze powinny być dobrane indywidualnie do pacjenta. Muszą uwzględniać jego oczekiwania, potrzeby, tryb życia. Czasem pomaga spacer, w innym przypadku pomocą okazuje się joga. Wszystkich pacjentom odczuwającym chroniczny ból zaleca się natomiast kontakt z psychologiem.

Leki przeciwbólowe

Jest to najczęściej stosowany rodzaj terapii bólu. Większość leków dostępna jest bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tego rodzaju środki należy stosować zgodnie z podanymi w ulotce zaleceniami.

Najbardziej znanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Wykazuje on nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również przeciwgorączkowe. Nie cechuje go jednak działanie przeciwzapalne. Powszechnie uważany jest za lek bezpieczny – mogą zażywać go nawet kobiety spodziewające się dziecka (od 4. miesiąca życia). Trzeba jednak pamiętać o tym, że przekroczenie zalecanej dawki może skutkować ciężkim uszkodzeniem wątroby.

stThumbnailPlugin

Kolejnym lekiem przeciwbólowym, który cieszy się dużą popularnością jest pyralgina. Świetnie radzi sobie z bólem różnego pochodzenia, ale musi być stosowana z umiarem.

big_pyralgina_6tabl

Wybór leków przeciwbólowych jest ogromny. Dzięki temu każdy, kto odczuwa ból ma szansę wybrać środek idealnie dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.