Biegunka – jak sobie z nią radzić?

2

Jedną z najczęstszych przypadłości, z którą w toku swojej praktyki lekarskiej stykają się lekarze, jest biegunka. Dotyka ona osoby w różnym wieku niezależnie od płci i ogólnej kondycji organizmu. Zazwyczaj mija dość szybko i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć jak sobie z nią radzić na wypadek, gdyby samoistnie nie chciała ustąpić.

Kiedy się pojawia i czym tak naprawdę jest?

W naszym jelicie cienkim znajdują się płyny i spożywany w ciągu dnia pokarm. Obecne są tam także bakterie, które w małej ilości są zupełnie nieszkodliwe. Kiedy jednak ich ilość się zwiększa, pojawia się zatrucie pokarmowe, którego objawem może być właśnie biegunka, która jest konsekwencją upośledzonego wchłaniania w jelicie cienkim.

Biegunką określa się stan, kiedy liczba wypróżnień w ciągu doby wynosi przynajmniej trzy. Muszą one jednak mieć charakter płynny lub półpłynny. Rozgraniczenie to dotyczy osób dorosłych. W przypadku dzieci za kryterium rozpoznawania przyjmuje się liczbę wypróżnień większą niż zazwyczaj.

Rodzaje biegunki

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje biegunki:

  • osmotyczną;
  • sekrecyjną.

Ta pierwsza pojawia się na skutek dostarczenia organizmowi dużej ilości pektyn, które zawarte są w takich owocach, jak śliwki, ale również w otrębach czy płatkach owsianych. Nie jest to biegunka, która zagraża naszemu zdrowiu. Nie wymaga ona również specjalnego postępowania.

Biegunka sekrecyjna powodowana jest przez bakterie i wirusy. W tym wypadku zastosować należy odpowiednią dietę, a czasem wspomóc się środkami, które dostępne są w aptece.

Pojawienie się biegunki może być również efektem odczuwania silnego stresu. W tym wypadku dolegliwość ta dotyka często dzieci i nastolatków, którzy obawiają się pójścia do szkoły. Jeżeli problem się powtarza, warto zasięgnąć porady psychologa lub zorientować się, co tak naprawdę dzieje się w szkole.

Jak opanować biegunkę?

Pomocne w walce z biegunką okazują się być zioła. Warto sięgać po:

  • napar z pierwiosnka zwyczajnego;
  • odwar z polnej koniczyny;
  • napar z kolendry.

Najlepiej napoje pić gorzkie. Jeśli jednak taki smak nam absolutnie nie odpowiada, można dodać niewielką łyżeczkę miodu.

Doskonale z biegunką radzą sobie również czarne jagody. Można jeść je świeże, suszone lub spożywać pod postacią soku. Bardzo szybko opanowują nadmierną liczbę wypróżnień i przywracają równowagę w układzie pokarmowym.

Środki z apteki

Każda apteka oferuje środki lecznicze, które skutecznie pomogą walczyć z biegunką. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po węgiel aktywowany – środek tani, prosty, ale jednocześnie bardzo skuteczny. Aby jednak zadziałał, konieczne jest przyjęciu jego dużej dawki (nawet do dwudziestu tabletek jednorazowo).carboadsorbent-tabletki-250-mg-20-sztukInnym sprawdzonym środkiem jest Laremid. Jego cena również nie jest wygórowana, a działanie jest naprawdę bardzo dobre. Dodatkowym plusem jest fakt, że lek ten nie wymaga zażywania od razu tak dużej dawki.

big_laremid

Pomocne okazują się również preparaty, które uzupełniają elektrolity i płyny. Skutecznie chronią one organizm przed odwodnieniem, a tym samym zmniejszają ryzyko konieczności pobytu w szpitalu.

pol_pl_ELECTROVIT-Smak-pomaranczowy-x-20-tabletek-musujacych--45631_1